09.02.2017

Tunery

Samostatné tunery rozšiřují sestavu hi-fi přístrojů o možnost poslechu rozhlasových stanic. Poslech rádií sice umožňují i stereo nebo AV receivery, ale díky samostatné skříňce nedochází u tunerů k rušení dalšímy obvody, a tak nabízejí lepší zvuk a čistší příjem stanic. Tunery nebo receivery přijímají analogové vysílání stanic v pásmu VKV - FM, které je obvykle obvykle doplněno o rozsah středních vln. Vzhledem k chystanému přechodu na digitální vysílání v systému DAB umožňují nové modely příjem i v tomto perspektivním systému, případně umožňují i poslech internetových rádií. Při nákupu nového přístroje je proto dobré myslet na budoucnost.

Pro analogové vysílání je vyhrazeno pásmo VKV 87,5 - 108 MHz s převážně horizontální polarizací, systémem DAB se vysílá v původně televizním pásmu III ve frekvenčním rozsahu cca 174 - 240 MHz s vertikální polarizací, kdy anténa má prvky kolmo k zemi. Pásmo L (1452-1492 MHz) ve kterém se u nás vysílalo původně se jeví jako neperspektivní.
U analogových AM-FM tunerů lze tlačítky nebo točítkem vyladěné stanice v automatickém nebo manuálním režimu uložit do paměti, která má kapacitu pro více jak 20 stanic. Díky digitálnímu ladícímu systému je naladění stanic přesné a dlouhodobě stálé. Spolu s rozhlasovým programem jsou vysílána data služby RDS, pomocí kterých jsou na displeji přijímače zobrazovány informace o názvu stanice, vysílaném programu a pod. Na většině území je pásmo VKV- FM přeplněno stanicemi a tak je pro čistý a nezkreslený zvuk potřeba nejen dobrá citlivost, ale i vysoká sektivita a odolnost přijímače proti nežádoucím příjmům. Požadavky na kvalitní příjem tak nejlépe splňují přístroje z vyšších modelových řad spolu s kvalitní anténou.
Na rozdíl od poměrně rychlého přechodu televize na digitální vysílání se nepředpokládá vypnutí analogového rádia před rokem 2025. Digitální vysílání nabízí pro posluchače kvalitnější zvuk a vyšší ovládací komfort. Při slabém signálu trpí analogové vysílání šumem a rušením, digitální stanice hraje čistě až do minimálního - hraničního signálu a pak zcela vypadne. Kvalita zvuku tak prakticky závisí jenom na tom, jaký datový tok poslouchaná stanice používá. Výhodou je i možnost přenášet multimediální data, která se zobrazují na displeji přijímače. K posluchači se dostanou jak textové informace jako názvy přehrávaných skladeb nebo aktuální zprávy, tak i obrazové jako přebaly alb nebo fotografie protagonistů. Přínosem je také jednoduchost obsluhy. Po prohledání pásma je na displeji zobrazen jmenný seznam nalezených stanic a nejčastěji poslouchané je možné uložit do seznamu oblíbených.

Tunery