21.08.2014

Jak zlepšit zvuk současných tv přijímačů ?

Dřívější klasické televizory měly velkou a dostatečně hlubokou skříň, a tak nebyl problém do ní nainstalovat i poměrně velké a kvalitní reproduktory, případně malé reprosoustavy včetně i jakéhosi subwooferu. Moderní ploché přístroje již podobný luxus nenabízí, a tak prostor pro reproduktory a jejich ozvučnice je minimální. Není se proto co divit, že jejich zvuk neodpovídá kvalitativním možnostem výroby a přenosu zvukového doprovodu obrazu.

Pro běžný obývací pokoj s plochou do cca 30m2 je hned několik možností jak tento hendikep napravit .
Asi nejjednodušší je doplnit tv přístroj o dvojici aktivních reprosoustav pokud možno vybavených zapínací automatikou, které se propojí s přijímačem přes sluchátkový výstup. Obdobnou variantou je poslat výstup do mikrosystému nebo stereofonní sestavy. 
Další možností je využití zvukové lišty - soundbaru. Ta se umístí pod nebo nad tv přístoj a příslušnými kabely se s ním propojí. Její větší rozměry dovolují instalaci větších a kvalitnějších reproduktorů včetně jejich ozvučnic a tak dosahují mnohem lepšího zvuku než samotný plochý přijímač. Pro ještě lepší podání basů jsou mnohé soudbary doplněny o samostatnou basovou reprobednu - subwoofer. V jejich výbavě lze najít i rozhlasový přijímač, přehrávač CD, DVD nebo BD disků včetně přehrávání souborů přes USB port. Mohou tak i plnit základní funkci domácího av centra. V nabídce funcí najdeme možnost vytvoření prostorového zvuku, ale dokonalý prostororový efekt od nich však nečejte.
Lepší prostorový efekt vytvoří v tomto směru dokonalejší lišty označené jako zvukové projektory. V tomto případě vytvoří prostorový zvuk 16 - 40 směrových reproduktorů osazených v liště, kterým dodávají výkon samostatné zesilovače. Příchozí signál mezi ně pak dělí zvukový procesor podle výsledku proměření poslechové místnosti a prostorový efekt je pak dosažen pomocí odrazů od stěn.
Výhodou všech variant jsou malé nároky na prostor a jednoduchá montáž. 
Asi nejlepších výsledků i ve větších prostorech dosahuje systém domácího kina, jehož základem je vícekanálový AV receiver s příslušnou sadou reprosoustav. Umístění a propojení sestavy s pěti a více reprosoustavami příp. subwooferem je v místnosti již poměrně náročné.

   

Jak zlepšit zvuk současných tv přijímačů ?